fbpx
Przejdź do treści

Historia

Czyli powstanie i historia OCSK STRAŻAK

Historia OCSK to tak naprawdę historia trzech osób:

 • Mojego dziadka – Józefa Twaroga
 • Mojego Ojca – Marka Twaroga
 • oraz moja – Kornela Twaroga

Jak to się zaczęło? – Historia Józefa

Nasza historia rozpoczęła się tak naprawdę w latach 70 XX-wieku, gdy motoryzacja w Polsce jeszcze raczkowała.
Wtedy mój dziadek Józef został instruktorem nauki jazdy kandydatów na kierowców każdej możliwej wtedy kategorii.
Wyspecjalizował się jednak w szkoleniu kierowców autobusów na kat. D.

Szkolił wtedy na takich pojazdach jak:

 • Warszawa na kat. B

 • Fiat 682 na kat D

 • SAN czyli poprzednik Autosana na kat. D

 • SANOS – na tych autobusach przeprowadzał kursy doszkalające dla kierowców ze względu na o wiele większą długość pojazdów

 • Horch H3A – na kat. C

Z racji swojego zapału, wiedzy i porządnego podejścia do tematyki Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mój dziadek został jednym z pierwszych w Polsce Inspektorów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w PKS’ie. Na długo przed tym jak powstała działająca dziś instytucja ITD.
Do jego zdań należało między innymi wewnętrzne kontrolowanie kierowców z ich czasu pracy i przestrzegania przepisów, kontroli stanu technicznego ich pojazdów oraz oględziny miejsca i analiza wypadków drogowych z udziałem pojazdów PKS Nysa.

Swoją miłością zarówno do motoryzacji jak i do nauki jazdy zaraził swojego Syna a mojego Ojca – Marka

Założenie OCSK STRAŻAK – historia Marka

Marek Twaróg nie poszedł od razu w ślady swego ojca. Postanowił zostać strażakiem i pełnił czynnie służbę przez ponad 30 lat.
Podczas wieloletniej służby codziennie wzywany wyjeżdżał do wypadków drogowych, aby ratować ludzkie życie czy zadbać o jego bezpieczeństwo.

Codziennie, przez lata zmierzał się ze skutkami błędnych, często bardzo głupich decyzji na drodze.

W końcu w 1999 roku coś w nim pękło i uznał, że powinien coś zmienić. Stwierdził, że zamiast mierzyć się codziennie z wypadkami drogowymi trzeba im zapobiegać i dołożyć wszelkich starań aby wypadków i kolizji było jak najmniej oraz zrobić wszystko aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Postanowił więc pójść w ślady swego ojca i zostać instruktorem nauki jazdy.

Uczył w jednej z Opolskich szkół nauki jazdy. Widział jednak, że stan nauczania jaki reprezentują ówczesne szkoły jazdy pozostawia zbyt wiele do życzenia.

Wiedział, że to za mało. Że szkoły zbyt często uczą „jak zdać egzamin” a nie jak samodzielnie i bezpiecznie prowadzić pojazd.

Chcąc w końcu robić to po co został instruktorem w 2007 roku założył własną szkołę nauki jazdy, która zmieni podejście z “nauczenia pod egzamin” a zacznie nauczać kandydatów na kierowców tak aby jeździli oni bezpiecznie, z głową. Bo to właśnie kierowca jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa na drodze.

 

Trzecie Pokolenie Instruktorów – Historia Kornela

Praca instruktora towarzyszy mi tak na dobrą sprawę od kołyski.
Kiedy moja Mama  miała dodatkowe dyżury w pracy i byłem zbyt mały, żeby zostać samemu w domu to Ojciec zabierał mnie ze sobą na jazdy i razem z nim jeździłem za motocyklistami na mieście czy obserwowałem jazdy na placu.

Moje początki w „branży” były dosyć kiepskie. Próbowałem swoich sił robiąc Kartę Motorowerową. Niestety bez żadnych pozytywnych rezultatów. Mój nauczyciel Techniki w gimnazjum nie przygotował mnie odpowiednio do nauki i egzamin oblałem już na części teoretycznej zdobywając zaledwie kilka punktów na 30 możliwych.

Ta sytuacja dała mi do myślenia, że jazda to nie przelewki. To nie taka łatwa sprawa jak zajęcia w gimnazjum. Temat sobie całkowicie odpuściłem.

Aż do momentu, w którym, po namowach ojca, zdecydowałem się zrobić kurs prawa jazdy kategorii B1 (czyli prawko od 16 roku życia).

Dopiero jeżdżąc osobiście po Polskich drogach zobaczyłem jaka jest sytuacja  i jak źle to wygląda.

Z jednej strony bardzo pokochałem prowadzenie auta. Z drugiej jednak strony zacząłem bardzo często używać siarczystej mowy  za kierownicą. Zarówno pod adresem złych rozwiązań infrastruktury drogowej  jak i innych kierowców.

Sam byłem początkującym kierowcą. Rozumiałem, że nie każdy od razu staje się Kubicą. Nie rozumiałem jednak jak inni kierowcy mogą się tak źle i niekulturalnie zachowywać względem innych.

Dopiero tak jeżdżąc i denerwując się dzień w dzień przez dobrych parę lat zdecydowałem, że dołączę do ojca i pomogę zmieniać świat ruchu drogowego na lepszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej misji? – KLIKNIJ TUTAJ

Kursy prawa jazdy w Opolu

Szkolimy kierowców i przygotowujemy ich do egzaminów na prawo jazdy kategorii A, A1, A2, Am, B, B1, C, C1, D, E oraz T.

Zalety naszej szkoły:

 • Jedne z najniższych cen na Opolszczyźnie
 • Badania lekarskie i psychologiczne na miejscu
 • Testy i inne materiały szkoleniowe w cenie kursu
 • Możliwość płatności ratalnej

Dane kontaktowe

Adres biura: Opole, ul. Oleska 133
Adres placu: Opole, ul. Cygana 9
Telefon: 503-114-681 ; 533-380-853 
lub 77 455-84-42 ; 77 445-80-31
Email: biuro@ocsk.pl  


Adres oddziału: Kędzierzyn-Koźle ul. Piastowska 11/6
Telefon oddziału: 507-981-726 ;777-070-957


Adres oddziału: Brzeg ul. Piastowska 17-19/3
Telefon oddziału: 507-981-719 ; 777-070-944

Verified by MonsterInsights