fbpx
Przejdź do treści

Jak wybrać ośrodek szkolenia kierowców?

Planujesz zapisać się na kurs prawa jazdy ale nie wiesz w jakim ośrodku zrobić kurs? Ośrodków w Twoim mieście jest na tyle dużo, że możesz przebierać w ofertach, ale jak wybrać tą najlepszą? “Poradniki” w internecie nie poruszają tematu wystarczająco szeroko?
Dobrze trafiłeś!
Specjalnie dla Ciebie przygotowałem listę rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę aby dobrze wybrać:

  1. Kurs robi się tylko raz
    Musisz mieć w głowie taką myśl przewodnią. Jest to bardzo ważne. Kurs robisz raz na całe życie (miejmy nadzieję 😉 ). To nie telefon, który wymieniasz raz na rok czy dwa; to nie restauracja do której po zjedzeniu słabego dania po prostu nie wrócisz. Efekty kursu będziesz odczuwać przez całe życie, więc warto porządnie się zastanowić nad wyborem
    ośrodka.
  2. Opinie
    Na sam początek warto przejrzeć opinie o ośrodkach szkolenia. Popytaj znajomych czy członków rodziny o opinie nt. ośrodka, w którym robili kurs.
    Przeczytaj opinie w internecie w Google czy na Facebooku. Ale musisz uważać, bo to, że ktoś jest z kursu czy z konkretnego instruktora zadowolony, wcale nie oznacza, że Ty też będziesz równie zadowolony.
  3. Ilość instruktorów w ośrodku
    Dobrze by było, aby w ośrodku, do którego chcesz pójść był więcej niż jeden instruktor. Nawet jeśli cały świat Ci poleca “idź do instruktora Heńka z Super Ośrodka w Mieście X” musisz brać pod uwagę… że Pan Heniek może po prostu Ci nie podpasować, niezależnie jak super będzie instruktorem. Czasem po prostu ludzie się nie dogadują, czasem widzisz człowieka i nie chcesz z nim współpracować. To całkowicie normalne – dlatego warto mieć możliwość zmiany instruktora w ośrodku.
  4. Warunki prowadzenia kursu – regulamin i umowa
    Warto zwrócić tu uwagę na różnego rodzaju zapisy w regulaminie czy umowie OSK – kursant. Nie podpisuj nic, jeżeli wszystko nie jest dla Ciebie jasne. Poniżej przedstawię parę najważniejszych elementów na które powinieneś zwrócić uwagę:
    a. Możliwość rezygnacji z kursu
    Jeżeli jednak żaden instruktor Ci nie podpasuje, musisz mieć możliwość swobodnej rezygnacji z kursu, aby dokończyć go w innym ośrodku.
    W tej sytuacji jeszcze przed zapisaniem się na kurs zapytaj o to obsługę klienta lub przeczytaj regulamin ośrodka.
    Upewnij się, że nie ma żadnych dodatkowych kosztów przy rezygnacji z kursu.
    Jeżeli żadnego zapisu odnoszącego się do rezygnacji z kursu w umowie/regulaminie nie ma – nie warto się takim OSK interesować.
    b. Czas trwania kursu
    Zobacz, czy OSK nie chce narzucić Ci wymogów dotyczących trwania kursu. Oczywiście na kurs idziesz z zamiarem sprawnego zakończenia go i zdania egzaminu. Jednak dobrze wiesz, że po prostu różnie bywa. Z przyczyn losowych możesz być zmuszony przerwać kurs na określony czas. Dlatego ważne, żeby OSK nie utrudniało Ci tego różnymi zapisami w regulaminie typu: “jeżeli kurs nie zostanie ukończony w 3 miesiące zostaje on anulowany a cała wpłacona kwota zostaje w ośrodku szkolenia”. Wybierz OSK, które daje Ci dowolność w czasie trwania kursu
    c. Brak regulaminu lub umowy
    Szerokim łukiem omijałbym ośrodki, które nie mają regulaminu czy umowy OSK – KURSANT.
    Wtedy kupujesz kota w worku. Nie masz się na czym oprzeć dociekając swoich praw w sytuacjach spornych.
    Oczywiście zostaje policja i sąd ale można po prostu tego wszystkiego uniknąć nie wybierając ośrodka bez regulaminu czy umowy
  5. Cena
    Nie ma co się oszukiwać, cena to bardzo ważny wyznacznik, jeżeli chodzi o wybór kursu. Powiem wprost: nie ma co wybierać najtańszego kursu. Musisz pamiętać, że za jakość się płaci. A jak wspominałem wcześniej – kurs robi się tylko raz, nie ma co oszczędzać na siłę. Oczywiście nie każę Ci teraz wybierać najdroższego kursu w całym mieście “bo tam jest na pewno najlepiej”.
    Chodzi mi o to, żeby nie patrzeć tylko przez pryzmat ceny, żeby nie szukać najtańszego kursu. Często się okazuje, że ten kurs wcale nie będzie najlepszy, a jego jakość będzie wzbudzała duże wątpliwości.
  6. Dodatkowe koszta
    Upewnij się co obejmuje kwota podana w cenniku. Czy na pewno obejmuje wszystkie koszta związane z kursem?
    Czy nie ma żadnych “ukrytych” kosztów? Może się okazać, że dany OSK ma bardzo konkurencyjną cenę a już po zapisie okazuje się, że że cena nie obejmuje egzaminów wewnętrznych, materiałów szkoleniowych, czy nawet części obowiązkowych zajęć. Żeby skończyć kurs będziesz musiał oczywiście za to wszystko dopłacić. Wtedy okazuje się, że koniec końców poniosłeś większe koszta niż planowałeś.
  7. Flota pojazdów
    Przy temacie pojazdów warto upewnić się czy:
    a. Ośrodek posiada więcej niż 1 pojazd na daną kategorię.
    Coby nie było sytuacji w której pojazd się psuje (rzecz ludzka), a przez to Ty jako kursant czekasz dzień, tydzień, miesiąc, aż mechanicy naprawią jedyne auto w firmie.
    b. Czy pojazdy ośrodka odpowiadają pojazdom egzaminacyjnym.
    Nie daj się naciąć szkole jazdy, która ma jeden pojazd, starszy niż te które są na egzaminach w WORD.
    Ale istnieje jeszcze inna alternatywa…
    c. OSK jest w stanie podstawić własny pojazd na egzamin w WORD.
    Taka opcja jest jedną z najlepszych. Wtedy też OSK nie musi mieć idealnie takiego samego pojazdu jak te w WORD. W takich sytuacjach uczysz się na danym pojeździe i dokładnie na tym samym pojeździe zdajesz egzamin państwowy. Nie ma wtedy strachu, że “sprzęgło trochę inaczej łapie” czy “pojazd OSK wyglądał trochę inaczej”.
  8. Biuro ośrodka
    Może Cię to zdziwić jednak warto sprawdzić czy ośrodek ma biuro… i czy to biuro jest czynne w “normalnych” godzinach. Musisz unikać ośrodków, w których całe biuro to telefon właściciela lub takich, które są czynne „w Poniedziałki i Czwartki od 16 do 18”. Strasznie utrudni Ci to możliwość kontaktu w razie potrzeby. Możesz się po prostu nie móc dodzwonić do wiecznie zajętego właściciela albo godziny otwarcia biura będą na tyle niepraktyczne dla Ciebie, że nie będziesz mógł go odwiedzić w dogodnej dla Ciebie chwili.
  9. Internetowe “Rankingi” Branżowe
    W branży nauki jazdy swego czasu pojawiło się bardzo dużo rankingów internetowych OSK z danych miast.
    Chciałbym Cię tutaj przestrzec.
    Bo o ile opinie z nich mogą być przydatne, tak trzeba bardzo uważać na same rankingi. Większość z nich działa na podobnej zasadzie: “Jeżeli zapłacisz nam za super konto to zostaniesz wyróżniony wyżej w rankingu a opinie Twoich kursantów są “lepsze” i masz możliwość odrzucania tych “gorszych”.
    Taki system powoduje, że ośrodek, który ma 1 opinię i zapłacił X złotych na rok jest wyżej w rankingu, niż ośrodek z setką dobrych opinii, który nie zapłacił.
  10. Zajęcia teoretyczne i materiały szkoleniowe
    Jestem zwolennikiem zajęć teoretycznych czyli tak zwanych wykładów więc osobiście zawsze polecam OSK w które przeprowadzają takie zajęcia. Sam jednak często nowych rzeczy uczę się na własną rękę, dlatego rozumiem, jeżeli kursant nie chce chodzić na takie zajęcia i woli uczyć się na własną rękę.
    Przy wyborze OSK warto upewnić się, że szkoła jazdy daje ci… Wybór.
    Chcesz chodzić na zajęcia teoretyczne? Śmiało! Wolisz się uczyć sam w domu? Nie ma żadnego problemu!
    Unikaj jak ognia OSK które Ci na dzień dobry rzuci hasło “zaczniemy kurs jak zdasz egzamin teoretyczny w WORD” albo z drugiej strony “albo chodzisz na teorię albo nie jesteś naszym kursantem”. Każdy człowiek jest inny, każdy się uczy inaczej – dobre OSK to wie i daje Ci wybór zależny od Twoich preferencji
  11. Materiały szkoleniowe
    Niezależnie od wyboru, OSK powinno Ci w cenie kursu zapewnić materiały szkoleniowe. Może to być podręcznik, program z testami państwowymi czy dostęp do e-learningu. Nie daj się naciągnąć na dodatkowe koszta, które będziesz musiał ponieść sam, gdy będziesz musiał sam sobie wykupić materiały.
  12. Rankingi zdawalności
    Mark Twain powiedział kiedyś, że są 3 rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i…. statystyki. Co pół roku wydawane są rankingi zdawalności poszczególnych ośrodków szkolenia kierowców. Jednakże musisz być bardzo ostrożny przy interpretowaniu takich statystyk, w szczególności gdy OSK chwali się danymi statystykami.
    Przy tego typu zestawieniach wygrywa OSK, które wysłało na egzamin 1 kursanta i zdał za pierwszym razem: zdawalność równa 100% i za nic nie zostanie pobite przez OSK, które wysłało w tym samym czasie 100 kursantów i chociażby jeden nie zdał. Statystyka tu niestety nie jest dobra dla takich ośrodków.
  13. Co zawiera kurs?
    Ustawodawcy precyzyjnie wskazują co ma się znajdować w podstawowym kursie na prawo jazdy. Nie mniej jednak różne OSK różnie to interpretują. Zobacz nasz artykuł, gdzie szerzej opisałem wymagania ustawodawcy odnośnie tego, co powinno znaleźć się na kursie.
  14. Różne warianty kursu
    Moja firma szkoli od 2003 roku i śmiało mogę stwierdzić, że liczba godzin wymagana przez ustawodawcę to w dużej części przypadków za mało. Warto przemyśleć wybór ośrodka, który ma różne warianty kursów do wyboru a nie tylko
    jeden kurs a potem nakazuje wykupić pakiety drogich zajęć dodatkowych.
  15. Sam kurs to nie wszystko
    No właśnie – dziś odbębnienie kursu to zbyt mało jak na poważny ośrodek. Warto upewnić się co ośrodek szkolenia ma do zaoferowania poza samym kursem. Dziś ośrodek może pomóc Ci zdobyciu Profilu Kandydata na kierowcę, może umówić Cię na niezbędne badania lekarskie czy nawet umówić na egzamin Państwowy. Dowiedz się czy ośrodek, który chcesz wybrać oferuje coś takiego dla swoich kursantów.
    Możesz sobie zadawać pytanie:
    A skąd on wie, że te wszystkie punkty mają jakieś znaczenie? Otóż w firmie którą prowadzę – OCSK STRAŻAK bardzo często wchodzimy w dialog z kursantami, którzy stawali przed takim wyborem. Wtedy kursanci opowiadają z czego byli zadowoleni, co by zmienili w kursie i dlaczego nie wybierali danych OSK. Zebrałem po prostu te wszystkie rady od kursantów w duże kompendium i oto Ci przekazałem, abyś Ty miał łatwiejszy wybór.
    Co więcej – zacząłem sam stosować się do rad dawanych powyżej i widzę, że to działa.
    Kursanci wychodzący od nas z kursu są teraz bardziej zadowoleni z całego przebiegu kursu od wyboru aż po egzamin państwowy. Mam nadzieję, że wyczerpałem temat wystarczająco abyś mógł samodzielnie wybrać OSK.
    Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości – śmiało napisz do mnie. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania jeżeli tylko będę w stanie.
Verified by MonsterInsights