fbpx
Przejdź do treści

Od kiedy mogę zacząć kurs na prawo jazdy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, od kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy? Czy muszę mieć ukończone 18 lat, czy też mogę kurs na prawo jazdy rozpocząć wcześniej? Jak to jest w praktyce?
Odpowiedź może Was nieco zaskoczyć, tym bardziej, że nie każdy kurs na prawo jazdy możesz rozpocząć, gdy skończysz 18 lat, na niektóre przyjcie Ci jeszcze poczekać.

Minimalny wiek na kurs na prawo jazdy

Każdy kurs na każdą kategorię prawa jazdy można zacząć na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Jak to się ma do poszczególnych kategorii prawa jazdy?

  • B, B+E – musisz mieć 17 lat i 9 miesięcy
  • A1, B1, T – musisz mieć 15 lat i 9 miesięcy
  • Am – musisz mieć 13 lat i 9 miesięcy
  • A2 – musisz mieć 17 lat i 9 miesięcy
  • A – musisz mieć 23 lata i 9 miesięcy (Ale uwaga! Kurs prawa jazdy kategorii A możesz zrobić w wieku 20 lat jeżeli posiadasz prawo jazdy kat. A2 przez minimum 2 lata – wtedy nie obowiązuje wymagany wiek 24 lat)
  • C, C+E – musisz mieć 20 lat i 9 miesięcy
  • D, D+E – musisz mieć 23 lata i 9 miesięcy

Uwaga! Jest możliwość wcześniejszego zrobienia kursu na prawo jazdy C oraz D. Aby zacząć kurs na kat. C oraz C+E mając 18 lat (zamiast wymaganych 21) należy przed kursem na prawo jazdy zrobić kurs Kwalifikacji Wstępnej kat. C1, C1+E, C, C+E. O tym jaki to kurs wspominam w innym artykule).
Aby zacząć kurs na kat. D oraz D+E mając 21 lat (zamiast wymaganych 24) należy przed kursem na prawo jazdy zrobić kurs Kwalifikacji Wstępnej kat. D1, D1+E, D, D+E.

Co więcej… egzamin też możesz zdać przed osiągnięciem wymaganego wieku – na miesiąc przed urodzinami.

Kiedy można odebrać prawo jazdy po kursie?


Jeżeli przed urodzinami zrobimy zarówno kurs jak i egzamin to dopiero w dniu urodzin można iść odebrać prawo jazdy z urzędu lub starostwa 😉

Jak wykorzystać ten czas?

Możesz zawczasu przygotować się do kursu zanim będziesz mógł go oficjalnie rozpocząć. W tym czasie możesz zastanowić się jaki ośrodek wybrać (polecam do tego mój artykuł).

Możesz również zrobić już obowiązkowe badania lekarskie (i psychologiczne dla kat. C,C+E,D,D+E) oraz u fotografa zdobyć zdjęcie czy wyrobić Profil Kandydata na kierowcę (Czym jest taki profil również możesz przeczytać na naszym blogu).

Jak widzisz nie trzeba czekać aż do urodzin, żeby pójść na kurs prawa jazdy.

Można ten proces chociaż trochę przyśpieszyć 😉


Wszystkie sprawy przed kursem, jak i sam kurs czy egzamin możemy zrobić przed urodzinami, a tym samym zaraz po nich możemy już śmigać po ulicach z upragnionym prawem jazdy.

 

Verified by MonsterInsights