Jeżeli zastanawiacie się, czy jest sens zrobić sobie prawo jazdy od 16 roku życia lub też czy wysłać dziecko na kurs prawa jazdy kat. B1 to dobrze trafiliście. Z tego artykułu dowiecie się wszystkiego, co należy wiedzieć zanim zaczniecie robić kurs na prawo jazdy kat B1?
Co to jest kategoria B1?
Prawo jazdy kategorii B1 istnieje od 2013 roku. Ustawodawca podjął wówczas decyzję o tym, że osoby, które ukończyły 16 lat mogą uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Posiadając prawo jazdy kat. B1 uzyskamy uprawnienia do prowadzenia:
-
Czterokołowca – z wyjątkiem motocykla, samochodu osobowego oraz ciężarowego, którego masa własna nie przekracza:
– w przypadku przewozu rzeczy 550 kg;
– w przypadku przewozu osób 400 kg; -
Pojazdów określonych dla prawa jazdy kat. AM
Prawo jazdy kat. B1 mówiąc zwyczajnie, uprawnia do prowadzenia aut typu: Microcar, Ligier, Aixam, Chatenet – czyli pojazdów, które mimo, że formalnie są czterokołowcami, to są to normalnie wyposażone pojazdy tak jak auta osobowe. Często mają klimatyzacje, wygodne fotele, elektryczne szyby i tak dalej.
Dlaczego warto mieć prawo jazdy kategorii B1?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto mieć prawo jazdy kat. B1., jest prosta, ponieważ zalet jest tutaj bez liku, a wśród najważniejszych wymienia się:
- Odpowiedzialność i Wyobraźnia – młodzi ludzie, którzy w takim wieku zdecydują się na zrobienie prawa jazdy niesłychanie szybko i wcześniej niż inni uczą się odpowiedzialności na drodze i nie tylko. Wiąże się to również z wyobraźnią
- Łatwość w uczeniu się – nie jest tajemnicą, że młodzi ludzie uczą się szybciej. Z perspektywy instruktora nieporównywalnie łatwiej uczy się 16-latków na kategorię B1 niż 18-latków na kategorię B. Niby 2 lata różnicy ale gołym okiem widać, że 16-latek wchłania tą wiedzę bardzo szybko co przekłada się na mniejsze problemy z egzaminem a przede wszystkim na większe bezpieczeństwo na drodze. No i instruktorowi jest łatwiej 😉 nie powiem, że nie.
- Samodzielność – młodemu człowiekowi odchodzi duża bolączka – bycie zależnym od autobusów MZK czy PKS. Mając prawko na B1 16-latek jedzie gdzie chce i kiedy chce bez czekania na przystankach na autobus który może przyjedzie, a może nie przyjedzie. Nie musi też prosić co chwila rodziców, rodzeństwa czy kolegów i koleżanek o przysłowiową podwózkę.
Ile trwa kurs prawa jazdy kategorii B1?
Czas trwania kursu jest bardzo złożoną sprawą zależną od bardzo wielu czynników. Z tego względu podzielę odpowiedź na dwie części:
Zajęcia teoretyczne na prawo jazdy kat. B1:
Tutaj odsyłam do mojego innego artykułu: Szkolenie teoretyczne na prawo jazdy – co warto o nim wiedzieć.
Zajęcia praktyczne na prawo jazdy kat. B1:
Tu też sytuacja zależy od OSK i od tego ile razy w tygodniu są w stanie jeździć instruktorzy i kursant. Bez większego problemu kurs praktyczny możemy skończyć w 2 tygodnie. Może też się przeciągnąć na parę miesięcy. Zazwyczaj jednak około miesiąc czy dwa miesiące trzeba liczyć aby spokojnie swoje wyjeździć.
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B1?
W większości przypadków prawo jazdy kat. B1 kosztuje tyle samo co kategoria B.
Cena oscyluje w granicach od około 1300 złotych do 1900 zależnie od miasta i OSK.
U mnie w ośrodku na dzień 07.10.2020 kiedy piszę ten artykuł cena wynosi 1690 złotych
Ale trzeba przyznać, że to nie koniec wydatków. Zapłacić przyjdzie nam jeszcze za lekarza medycyny pracy (minimum 200 złotych), egzamin państwowy (minimum 200 złotych), wydanie prawa jazdy (100 złotych i 50 groszy). Oczywiście nie biorę pod uwagę pozostałych kosztów, typu dojazdy do Ośrodka, bilety czy jazdy dodatkowe, jeżeli będą potrzebne.
Prawo jazdy kat. B a prawo jazdy kat. B1?
Głównym argumentem przeciw robieniu kategorii B1 jest zdanie: “Po co mam robić prawko jak za dwa lata będę musiał/a jeszcze raz zrobić to samo, ale na większym aucie?”
No właśnie nie będziesz musiał/a robić jeszcze raz takiego samego kursu. Mając prawo jazdy kat. B1 i idąc na kurs na kat. B nie będziemy musieli przechodzić przez kurs teoretyczny oraz egzamin teoretyczny państwowy.
Pozostają nam tylko zajęcia praktyczne w okrojonej formie (bo tylko 20h zamiast 30), a co za tym idzie o wiele tańszy kurs, a po nich tylko egzamin praktyczny w WORD. Nie mówiąc o tym, że przecież już potrafimy jeździć bo robimy to na co dzień a zmieniamy tylko auto na większe.
Podsumowanie
Kończąc już to zagadnienie chciałbym powiedzieć jeszcze parę słów od siebie.
Większość informacji pisałem tutaj z perspektywy instruktora i kierownika ośrodka szkolenia. Ale jak wspominałem na początku sam zaczynałem przygodę z jazdą robiąc prawo jazdy kat. B1 więc na własnej skórze przekonałem się jak to jest.
Prawdę mówiąc był to strzał w dziesiątkę.
Dla mnie, młodego chłopaka, który interesował się motoryzacją to było naprawdę coś. Dostać własne autko (a dostałem wtedy Daewoo Tico) i móc samemu jeździć czy to do szkoły, czy to gdzieś nad wodę ze znajomymi czy wreszcie na samodzielne upragnione wakacje. Z jednej strony prawko i własne auto to kredyt zaufania dany dziecku przez rodziców. Ale w większości przypadków zwraca się on z nawiązką 😉