Jak wygląda i ile kosztuje szkolenie okresowe kierowców?

Trzeba przyznać, że przepisy, ustawy i rozporządzenia towarzyszące kierowcom ciężarówek i autobusów są dosyć zawiłe a na dodatek co chwilę się zmieniają. Wychodząc temu na przeciw chciałbym przybliżyć każdemu zainteresowanemu wszystkie ważne informacje dotyczące szkoleń okresowych dla kierowców kat. C oraz D.

Co to jest szkolenie okresowe kierowców?

Szkolenie okresowe to obowiązkowe szkolenie kierowców transportu drogowego, czyli kierowców posiadających kat. C przewożących rzeczy lub/i kierowców posiadających kat. D przewożących osoby.

Kurs okresowy dla kierowców zawodowych to inaczej: kurs na przewóz rzeczy lub kurs na przewóz osób. Okresowe szkolenie kierowców pozwala na przedłużenie ważności prawa jazdy kategorii C lub/i D – czyli przedłużenie tak zwanego kodu 95 do wykonywania przewozu drogowego rzeczy lub/i osób

Dla kogo szkolenie okresowe?

Do szkolenia okresowego mogą przystąpić osoby, które nie posiadają jeszcze uprawnień do wykonywania przewozu drogowego rzeczy lub/i osób czyli kodu 95 wbitego w prawo jazdy ale:

  • Uzyskały prawo jazdy kat. C przed 1 września 2009 roku – dla przewozu rzeczy

  • Uzyskały prawo jazdy kat. D przed 1 września 2008 roku – dla przewozu osób

Do tego szkolenia mogą również przystąpić osoby, które posiadają aktualnie uprawnienia do transportu drogowego i chcą je przedłużyć o kolejne 5 lat. Niezależnie w którym roku uzyskały prawo jazdy.

A co jeśli nie mam prawa jazdy C lub D lub uzyskałem/am je po wyżej wymienionych datach? Wtedy nie przysługuje nam szkolenie okresowe a kurs kwalifikacji wstępnej o którym mówię w innym artykule.

Jak wygląda szkolenie okresowe?

Szkolenie okresowe może mieć dwie formy: e-learning lub wykłady

Jak wygląda e-learning?

Gdy wybierzemy formę e-learningu dostaniemy dostęp do specjalnej platformy internetowej do nauki. W trakcie kursu będziemy się na nią logować i przechodzić kolejno wybrane wcześniej moduły do nauki.

E-learning składa się z 5 modułów. Każdy moduł zawiera w sobie kilkaset slajdów z dołączonym do nich tekstem. Naszym zadaniem będzie obejrzeć slajd, przeczytać dołączony do niego tekst lub/i posłuchać lektora, który nam ten tekst przeczyta.

Gdy przejrzymy wszystkie slajdy w danym module czeka nas egzamin – jeżeli na nim uzyskamy wynik pozytywny – będziemy mogli przejść do następnego modułu.

Tak robimy aż nie skończymy wszystkich pięciu działów.

Jak wyglądają wykłady?

Wykłady prowadzone są w tradycyjnej formie. Gdy zbiera się grupa chętnych osób to wtedy organizujemy zajęcia w formie wykładu. Takie zajęcia prowadzone są przez 5 wybranych dni po 7h za jednym posiedzeniem.

Ile trwa szkolenie okresowe?

Szkolenie okresowe trwa 35 godzin lekcyjnych. Według obowiązujących aktualnie przepisów w ciągu jednego dnia można uczestniczyć maksymalnie w 7 godzinach kursu. W takim przypadku najkrócej szkolenie może trwać 5 dni po 7 godzin dziennie. Nie jest to jednak wymóg. Można rozłożyć sobie kurs na więcej dni a nawet na całe 5 lat!

Ile kosztuje szkolenie okresowe?

Koszt kursu okresowego dla kierowców zawodowych jest zróżnicowany. Ceny wahają się między 400 a 600 złotych.
Aby zobaczyć aktualne ceny w naszym ośrodku zapraszam do naszego CENNIKA

Co ile muszę robić szkolenie okresowe?

Kierowcy wykonujący przewóz drogowy są obowiązani przechodzić takie szkolenie co pięć lat.

Czy szkolenie okresowe kończy się egzaminem?

Szkolenie okresowe na szczęście nie kończy się żadnym oficjalnym egzaminem.

Aby ukończyć kurs i uzyskać świadectwo kwalifikacji musimy:
W przypadku szkolenia e-learningowego należy zaliczyć wszystkie 5 modułów szkolenia.
Zaś w przypadku formy stacjonarnych wykładów należy uczestniczyć we wszystkich spotkaniach.

Jakie wymagania muszę spełnić aby móc rozpocząć szkolenie?

Przed rozpoczęciem szkolenia musimy zdobyć orzeczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy uprawnionego do badań kierowców oraz orzeczenie psychologiczne od psychologa transportu.

Z posiadanymi orzeczeniami możemy śmiało rozpocząć kurs.

Mam nadzieję, że artykuł przybliżył Ci obraz tego jak wygląda szkolenie okresowe. Jeżeli jednak miał(a)byś jeszcze jakieś wątpliwości i pytania to śmiało skontaktuj się z naszym biurem – chętnie pomożemy.