fbpx
Przejdź do treści

🚙 Prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów, czy warto?

Prawo jazdy na automat – czyli prawo jazdy na pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Temat, który budzi wiele sporów, przesądów czy mitów. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszelkie rozterki związane z Prawkiem na automat. Przy okazji postaram się rozwiać też przy okazji parę mitów, które się pojawiły na przestrzeni lat w związku z kursem na automat.

Czy jest prawo jazdy na automat?

Pierwsze pytanie, które często nasuwa się przy okazji tego tematu. Czy w ogóle jest prawo jazdy na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów? Jeżeli tak, to jak sie nazywa ta kategoria?

Śpieszę z wyjaśnieniem – jest prawo jazdy do prowadzenia pojazdów z tzn. automatem. Ale nie jest to osobna kategoria prawa jazdy. Dokładnie rzecz ujmując jest to kod ograniczeń wpisywany w posiadane prawo jazdy. Konkretnie (w większości przypadków) kod 78 – czyli możliwość prowadzenia wyłącznie pojazdów bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii AM, A1, A2 i A)

Jak wygląda kurs prawa jazdy na automat?

Tak na dobrą sprawę kurs na automat wygląda dokładnie tak samo jak kurs na pojazdy z manualną skrzynią biegów.
Różnice są tylko podczas zajęć praktycznych, gdyż odchodzi nam dosyć sporo nauki przy zmianie biegów i częściowo przy technice kierowania pojazdem.

Czy kurs na prawa jazdy tylko na automat jest łatwiejszy niż na manualną skrzynię biegów?

Ależ oczywiście, że jest łatwiejszy. Podczas nauki praktycznej jedną z większych bolączek początkujących kierowców jest opanowanie prawidłowej zmiany biegów przy jednoczesnym dbaniu o wszystkie aspekty na drodze typu pozycja na drodze, ustępowanie pierwszeństwa i tak dalej. Gdy jednak jeździmy pojazdem w automacie tego typu bolączki znikają. Zostaje tylko dodać gazu, zahamować – a biegi zmieniają się same. W takiej sytuacji możemy się skupić na tym co jest na drodze najważniejsze.

Ile kosztuje kurs na automat?

Ceny kursów na pojazdach z automatyczną skrzynią biegów nie różnią się aż tak od cen kursów na skrzyniach manualnych.
Zazwyczaj takie kursy są droższe o 100 czy 200 złotych.
U mnie w ośrodku nauka jazdy automatem kosztuje dokładnie tyle samo co nauka jazdy manualem. 

Czy mając prawo jazdy na automat mogę jeździć manualem?

Niestety, to jest chyba jedyny minus tego ograniczenia, nie możemy prowadzić pojazdów posiadających skrzynie manualne gdy posiadamy kod 78 czyli “prawko na automat”


Jednakże w drugą stronę to działa inaczej. Mając prawo jazdy na manual możesz prowadzić pojazdy z automatyczną skrzynią biegów.

Czy warto mieć prawo jazdy tylko na automat?

Ponoć ludzie dzielą się na dwie grupy: Zwolenników jazdy automatem i na tych co jeszcze automatem nie jeździli. 😉 i Powiem szczerze, że coś w tym jest.

 

No ale czy warto zrobić sobie prawko tylko na automat? Może lepiej zrobić sobie prawko na manualną skrzynię i mieć potem większy wybór?

 

Otóż odpowiem przewrotnie – to zależy

 

I tutaj dochodzimy do naszych indywidualnych predyspozycji. 

 

Jeżeli mam w domu same automaty i wiem, że będę jeździć tylko automatami to po co się męczyć? W takiej sytuacji śmiało można robić prawko na automat.

Jeżeli jednak nie wiem jak to będzie u mnie w domu. Planuje przyszłościowo automat, ale nie wiem czy od początku będę mógł sobie na niego pozwolić – to nie ma co ryzykować. Lepiej zrobić prawko na manuala a potem co najwyżej się tylko przesiąść na automata.

Kto musi zrobić prawo jazdy na automat?

Są sytuacje w których nie mamy wyboru i musimy zrobić prawko tylko na automat.
Od czego to zależy? Ano to zależy od lekarza medycyny pracy. To właśnie lekarz podczas badań przed kursem ocenia czy będziemy mieli jakieś ograniczenia związane z prawem jazdy.

Zazwyczaj ograniczenia mają związek z jazdą w okularach czy soczewkach. Jednak w przypadku jakiejś naszej niepełnosprawności lekarz może ograniczyć nasze szanse na manual.

Odpowiadając na pytanie – automat muszą zrobić Ci, którym lekarz powie, że muszą 😉 

Podsumowanie

Na koniec chciałbym powiedzieć parę słów od siebie. Z jednej strony jako aktywny kierowca pojazdu z automatyczną skrzynią biegów, z drugiej jako właściciel ośrodka i instruktor nauki jazdy, który szkoli czynnie na pojazdach z automatyczną skrzynią biegów.

 

Mam prawko na manualną skrzynię, ale od paru lat prywatnie jeżdżę automatami i jestem wniebowzięty. Jest naprawdę o wiele przyjemniej podczas jazdy (a w szczególności w mieście). Najbliższa rodzina również się przekonała. Teraz każdy jeździ automatem i nie chce wrócić do manuala. Ba! Nawet narzeczona stwierdziła, że zrobi sobie prawko tylko na automat, bo po co ma się męczyć na kursie na manualu, jak resztę życia spędzi prowadząc pojazd z automatyczną skrzynią biegów.

 

Z perspektywy szkoleniowca muszę powiedzieć że bardzo przyjemnie uczy się kursantów, którzy wybiorą naukę na automacie. Takich kursantów uczy się szybciej, łatwiej, sprawniej a przede wszystkim jest czas na skupienie się na dodatkowych szczegółach nauki, podczas gdy na kursie na manualu czasem czasu na takie “smaczki” nie starcza.

 

Więc jeżeli chcesz zrobić sobie kurs prawa jazdy na automacie – nie wahaj się, nie jesteś sam – prawko na automat to nic złego, czego się można wstydzić 😉

Verified by MonsterInsights