Jak wygląda nauka jazdy na motocyklu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie “A może zrobić sobie prawko na motocykl?”. Jazda jednośladem ma wiele plusów, w tym podobno sprawia, że ludzie są szczęśliwsi. Zwolennicy tej formy przemieszczania się wymieniają wiele powodów, dla których warto jeździć na motocyklu, a to wszystko sprawia, że prawo jazdy na motocykl jest zaraz po kategorii B, najczęściej wybierane. 

Nauka jazdy na motocyklu

Dla wszystkich, którzy chcą załapać bakcyla na prawko kategorii A przygotowałem ten wpis w którym opowiem wszystko co związane w tym jak wygląda kurs nauki jazdy na motocykl. 

Przy czym muszę zaznaczyć, że w artykule będę opisywał tylko kurs i egzamin w aspekcie praktycznym, ponieważ schemat szkolenia i egzaminowania teoretycznego jest taki sam na każdą kategorię – a o którym mówiłem z tym artykule.

Dla kogo kurs prawa jazdy na motocykl?

Odpowiadając na pytanie: ”Czy kurs na motocykl jest dla mnie?” należy pamiętać, że są aż 3 kategorie motocyklowego prawa jazdy, a to sprawia, że są różne wymagania dla kandydatów. Niezależnie od tego, czy spełniamy owe kryteria, które są wymagane by rozpocząć kurs nauki jazdy na motocykl, warto mieć je na uwadze, szczególnie wówczas, gdy chcemy poruszać się jednośladem o znacznie wyższej mocy.

Prawo jazdy na motocykl, które wybrać?

3 kategorie motocyklowego prawa jazdy – A1, A2, A – Wymagania i różnice:

 

Musimy zetknąć się z 3 różnymi wymaganiami co do możliwości zrobienia prawa jazdy a to przez to z trzema różnymi kursami, które różnią się tylko motocyklem na jakim się uczymy i zdajemy egzamin.

Kategoria A1

 • Wymagany wiek: 16 lat.
 • Motocykl, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm3, a moc wynosi do 11 kW. (zazwyczaj Yamaha YBR125).

Kategoria A2

 • Wymagany wiek: 18 lat.
 • Motocykl, którego moc nie przekracza 35 kW, a stosunek jego mocy do masy własnej wynosi do 0,2 kW/kg lub motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW (zazwyczaj Yamaha XJ6, Suzuki Gladius, Yamaha MT07 – często ze stłumioną mocą).

Kategoria A

 • Wymagany wiek: 24 lata (lub posiadanie prawa jazdy kat. A2 przez minimum 2 lata).
 • Motocykl – każdy, bez dodatkowych ograniczeń (zazwyczaj Yamaha XJ6, Suzuki Gladius, Yamaha MT07).

Jak wygląda nauka jazdy na motocyklu?

Niezależnie od wyboru kategorii kursy nauki jazdy na motocyklu wyglądają praktycznie tak samo (oprócz różnicy w pojazdach na których się uczymy).

 

Podczas 20 godzin zajęć praktycznych przede wszystkim skupimy się na szeroko pojętej technice kierowania pojazdem. Lwia część kursu odbywać się będzie na placu manewrowym ośrodka. Dlaczego? Ano dlatego, że to właśnie bezpieczne, wręcz laboratoryjne warunki na placu pozwolą nam wyćwiczyć porządnie panowanie nad motocyklem.


Dobre wyczucie motocykla będziemy ćwiczyć poprzez między innymi: 

 

 • Obsługa pojazdu (sprawdzenie stanu motocykla, płynów i świateł).
 • Przeprowadzenie motocykla (przeprowadzenie motocykla .
 • Slalom wolny (powolna jazda pomiędzy 5 bramkami zrobionymi z pachołków). 
 • tzw. “Ósemka” (jazda w wyznaczonym prostokącie i wyznaczenie na nim właśnie ósemki 5 razy pod rząd).
 • Slalom szybki (ominięcie 3 pachołków jadąc z prędkością średnią 30km/h).
 • Ominięcie przeszkody (jazda z prędkością 50km/h i ominięcie przeszkody zrobionej z pachołków).
 • Hamowanie w wyznaczonym miejscu (jazda z prędkością 50 km/h i hamowanie tak aby zatrzymać się w miejscu wyznaczonym).
 • Hamowanie awaryjne – (jazda z prędkością 50 km/h i awaryjne hamowanie na znak instruktora. 

 

Jazda po samym mieście nie jest już aż tak skomplikowana. Większość kursantów to czynni kierowcy kat. B i nie mają większych problemów z przepisami ruchu drogowego. Dlatego na mieście skupiamy się (znowu) na technice kierowania, pozycji na drodze i różnicach między jazdą autem a jazdą motocyklem w ruchu drogowym.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na motocyklu?

Egzamin ma na celu sprawdzić czy dobrze panujemy nad motocyklem ale też czy znamy i respektujemy przepisy ruchu drogowego. Składa się on z dwóch części:  tzw. “Plac”  i “Miasto”.

Na placu manewrowym sprawdzane będzie czy potrafimy dobrze wykonać wszystkie zadania wymienione 2 punkty wyżej. 


Na mieście egzaminator oprócz sprawdzania naszej techniki kierowania zwróci uwagę na respektowanie przez nas obowiązujących przepisów. 

 

Ale o samym egzaminie będzie osobny artykuł.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Koszt prawa jazdy na motocykl jest mocno zróżnicowany. W tym momencie pozwolę sobie zacytować siebie (a co!) z innego artykułu, gdzie wyliczałem całościowe ceny zdobycia praw jazdy:

Kategoria Badania Zdjęcie Kurs Egzaminy Prawo jazdy Razem
A1
200 zł
30 zł
1190 zł
210 zł
100 zł 50 gr
1730 zł 50 gr
A2
200 zł
30 zł
1490 zł
210 zł.
100 zł 50 gr
2030 zł 50 gr.
A
200 zł
30 zł
1490 zł
210 zł
100 zł 50gr
2030 zł 50 gr

Małe zastrzeżenie – ceny kursów za poszczególne kategorię to ceny z mojego ośrodka na dzień 05.11.2020 – do czasu w którym czytasz, drogi czytelniku, ten artykuł poszczególne ceny mogły się zmienić.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł chociaż trochę przybliżył Ci tematykę związaną z kursem nauki jazdy na motocykl. Powiem szczerze, że na “papierze” nie wygląda to na dużą filozofię. W praktyce jednak jest sporo do zrobienia ale to nie znaczy, że jest ciężko. Jest to chyba najfajniejsza kategoria prawa jazdy jaką robimy u nas w ośrodku. Zazwyczaj właśnie na kursach kategorii motocyklowych jest najwięcej energii i zapału do zrobienia sobie prawka. Jeżeli dalej się zastanawiasz – śmiało, bierz telefon i zadzwoń do wybranego przez siebie OSK i zapisz się na kurs 😉