fbpx
Przejdź do treści
Artykuł OCSK STRAŻAK zajęcia teoretyczne prawo jazdy

👨🏻‍🏫 Szkolenie teoretyczne na prawo jazdy – co warto o nim wiedzieć?

Wiele osób często pyta mnie jak powinno wyglądać szkolenie teoretyczne na prawo jazdy? Jak wyglądają wykłady? Czy muszę chodzić na teorię w szkole jazdy? Czy chodzenie się w ogóle opłaca? Czy w ogóle jest sens chodzić na takie zajęcia gdy na każdym kroku mogę wykupić sobie kurs e-learningowy w internecie? Chodzić na teorie czy jednak uczyć się samemu w domu? Na te wszystkie pytania postaram się wyczerpująco odpowiedzieć w tym artykule.

Jak wygląda szkolenie teoretyczne na prawo jazdy?
Ile trwają zajęcia teoretyczne na prawo jazdy?

Tutaj musimy rozdzielić trochę odpowiedzi. Przede wszystkim jak to wygląda szkolenie teoretyczne na prawo jazdy formalnie? Według przepisów kurs teoretyczny powinien trwać: 

  • Dla kategorii B1, B, A1, A2, A, T –  30 godzin lekcyjnych (czyli po 45 minut jedna)
  • Dla kategorii C oraz D: 20 godzin lekcyjnych
  • Dla kategorii B+E oraz C+E nie ma żadnych zajęć teoretycznych

No dobrze… ale jak to wygląda w praktyce? Czy są to spotkania po 45 minut? czy może całe bloki po 10 godzin dziennie? Czy można taki kurs zrobić tylko w tygodniu? Czy są kursy weekendowe?

Otóż odpowiedź na te wszystkie pytania to: To zależy od OSK do którego pójdziecie. 

Tak na dobrą sprawę nie ma żadnych odgórnych wytycznych, które by wskazywały w jaki sposób prowadzić zajęcia teoretyczne podczas kursu nauki jazdy. W takiej sytuacji OSK powinno dostosować ofertę dla swoich klientów. Praktyki bywają tu bardzo różne. Są kursy skondensowane w blokach 3-4 dniowych po 8-10 godzin dziennie. Są też OSK które prowadzą kursy spotkaniami po 1, 2 czy 3 godziny za jednym posiedzeniem.
Są kursy weekendowe, które są prowadzone tylko weekend, czy też kursy wakacyjne prowadzone w dni robocze w wakacje czy też takie “zwykłe” zajęcia prowadzone popołudniem w dni robocze. 

Może Wam z tyłu głowy siedzieć pytanie – Jaki system jest najlepszy? Szczerze powiem – nie wiem. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji kursantów. Jedni wolą kursy z rana, inni wieczorem, a jeszcze inni choćby chcieli to ze względu na obowiązki muszą szukać kursów weekendowych.

W OCSK Strażak prowadzimy wykłady 2 razy w tygodniu – we Wtorki i Czwartki od 16:00 do około 18:00 czyli mniej więcej po 2-3 godziny lekcyjne. Taki cykl wykładów trwa około miesiąc. Czy ten system jest dobry? Cóż, mi osobiście odpowiada – bloki zajęć po 5-10 godzin są mało efektywne, bo dużo wiedzy na raz = zapamiętanie małej części. A tak to kursanci z zajęć na zajęcia coś już przemyślą sami, coś doczytają, coś w głowie zawsze zostanie. Co do kursów porannych i weekendowych – jeżeli kursanci chcą to bez problemu zorganizujemy takie zajęcia ale powiem szczerze, że rzadko się to zdarza. 

Kiedyś osoby zabiegane i zapracowane musiały kombinować z kursami indywidualnymi czy weekendowymi.
Teraz jest inna możliwość: Szkolenie teoretyczne na prawo jazdy online.

 

 

Wady i zalety kursu teoretycznego w OSK

Wady:

  • tempo i częstotliwość zajęć często jest uzależniona od OSK,
  • na wykłady trzeba dojechać

 

Zalety:

  • ciągły kontakt z wykładowcą – możemy go zapytać na bieżąco o każdą nieścisłość,
  • kontakt z innymi uczestnikami kursu,
  • inni kursanci mogą pytać o rzeczy o których sami nie pomyślimy dzięki czemu dowiemy się czegoś nowego.

Szkolenie teoretyczne na prawo jazdy online – czyli E-learning

Od roku 2015 można zdawać egzamin Państwowy teoretyczny w WORD/MORD na każdą kategorię prawa jazdy eksternistycznie.
Na czym to polega? Z czym to się je?
Ano najprościej w świecie – od tego roku nie trzeba przechodzić kursu teoretycznego na prawo jazdy. Można nauczyć się wszystkiego na własną rękę, zdać egzamin teoretyczny, po czym przyjść do OSK tylko na zajęcia praktyczne. Idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie chcą tracić czasu na wykłady, bo po prostu go nie mają lub zwyczajnie lepiej uczą się samemu. Jest tylko jeden haczyk – w takiej sytuacji i tak musimy uczestniczyć w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej w OSK, które powinny trwać 4 godziny lekcyjne.

No dobrze, ale jak właściwie wygląda szkolenie teoretyczne na prawo jazdy online?

W większości strony czy aplikacje e-learning’owe na prawko są podzielone na 3 części:

  1. “Kurs online” – czyli e-learning właściwy. To tutaj mamy slajdy i filmiki opatrzone wyjaśnieniem i czytane przez lektora. Naszym zadaniem jest je przejrzeć, przeczytać (ewentualnie posłuchać lektora) i zapamiętać.
    Są też wprowadzane nowe rodzaje kursu online – gdzie możemy słuchać na żywo lub nagranego wcześniej wykładowcy, który prowadzi prawdziwy wykład.
  2. “Testy” – czyli dostęp do całej bazy pytań państwowych na prawo jazdy. W tej części możemy przejść przez wszystkie pytania egzaminacyjne podzielone na działy, których dotyczą. W niektórych programach do e-learningu w takich sytuacjach każda poprawna odpowiedź jest opatrzona komentarzem wyjaśniającym “dlaczego tak a nie inaczej”
  3. “Egzamin” – czyli nic innego jak symulacja egzaminu państwowego. Taki egzamin sprawdza naszą wiedzę i to czy jesteśmy gotowi zapisać się na egzamin państwowy.

Jak korzystać z kursu e-learningowego?

Na początek warto przejść po kolei cały kurs online. Żeby nabrać jak największego przekroju wiedzy z Kodeksu drogowego i techniki kierowania pojazdem. Następnie warto sobie przejść przez wszystkie pytania egzaminacyjne z części “Testy” i to niejednokrotnie.

Na samym końcu warto co jakiś czas sprawdzać swoją wiedzę robiąc symulacje egzaminu państwowego.

Poznając z jakimi pytaniami czy tematami mamy problem śmiało możemy wrócić do kursu online aby przypomnieć sobie wiedzę z danego tematu.

Część programów do e-learningu oferuje oznaczanie pytań jako “TRUDNE” i zbiera takie pytania w jedno miejsce z którego możemy przeprowadzać egzaminy tylko z trudnych dla nas pytań.

Wady i zalety kursu e-learningowego

Zaczynając od wad:

  • najczęściej e-learningu sie nie kupuje a wykupuje do nich dostęp na określony czas co może (ale nie musi) sprowadzać się w pewnych sytuacjach do dodatkowych kosztów,
  • brak możliwości podpytania wykładowcy o niejasne dla nas kwestie,
  • brak bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi (chociaż dla niektórych to też może być zaleta). 

 

Zalety:

  • dostęp o każdej porze dnia i nocy,
  • nie tracimy czasu na dojazdy do OSK, 
  • uczymy się własnym tempem.

Co jest lepsze: wykłady w OSK czy e-learning w domu?

Spodziewacie się pewnie wymijającej odpowiedzi typu “to zależy” ale odpowiem przewrotnie – najlepszą opcją są obydwie drogi na raz. Czyli warto chodzić na wykłady w OSK i uzupełniać/powtarzać sobie wiedzę korzystając z e-learningu w domu. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyjdziemy z kursu z porządną dawką wiedzy, którą musimy mieć. Pamiętajcie, że właśnie od wiedzy kierowców zależy bezpieczeństwo każdego uczestnika drogi a argumenty typu “nie miałem/am tego na kursie” czy “nie pamiętam” nie będą nikogo usprawiedliwiały. Sam swoim kursantom daje taką możliwość. Nawet jak wybiera drogę tradycyjnych wykładów to dostaje od nas dostęp do platformy e-learningowej – wiedzy nigdy za mało. 

Verified by MonsterInsights