Dobry instruktor nauki jazdy, czyli kto?

Dziś opowiem trochę o instruktorach nauki jazdy. Jacy są, jacy być powinni, a jacy nie powinni pracować w tym zawodzie. Nadmienię od razu, że nie ma przepisu na idealnego instruktora. Wszystkie zawarte tu przemyślenia są zbiorem doświadczeń i rozmów z całą rzeszą kursantów.

Jakie cechy powinien posiadać instruktor nauki jazdy?

Decydując się na kurs prawa jazdy powinniśmy bliżej przyjrzeć się naszemu przyszłemu instruktorowi, którego powinna cechować:

 • Cierpliwość – chyba nie zdziwi to nikogo, że na pierwszym miejscu podaje właśnie tę cechę. Jak każdy dobry nauczyciel ,instruktor musi charakteryzować się ogromnymi połaciami cierpliwości. Bez niej cały proces nauki może zamienić się w mękę zarówno dla kursanta jak i instruktora.
 • Odpowiedni stosunek do Przepisów i BRD – o Wiedzy z tego zakresu nawet nie wspomnę, bo to jest oczywiste. Dobry instruktor przede wszystkim przestrzega przepisów i zasad Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na porządku dziennym. Nie tylko wie i przekazuje wiedzę, ale sam się zgadza z tym co mówi. Jeżeli instruktor będzie miał odpowiedni stosunek do obowiązujących przepisów, to nawet brak wiedzy na początku kariery nie będzie tak wielką przeszkodą.
 • Nauka, nauka, nauka…. – instruktor musi sam lubić się uczyć, dokształcać, śledzić nowinki branżowe. Przepisy zmieniają się czasem parę razy do roku, w motoryzacji nigdy nie ma stagnacji.Dobry instruktor nauki jazdy musi na bieżąco śledzić zmiany przepisów, a także być na bieżąco ze wszystkim, co wpływa pośrednio i bezpośrednio na jazdę samochodem.
 • Pasja – tym zawodem trzeba żyć. Ten zawód musi dawać satysfakcję. Nie można przyjść “pojeździć sobie” i dorobić parę groszy. Na dłuższą metę każdy na tym Cierpi. Zarówno instruktor, jak i kursant czy nawet OSK. Bo nie jest wtedy świadczona usługa taka jaka powinna być.
 • Stanowczość – krótko mówiąc instruktor nie może dać sobie wejść na głowie i tam gdzie trzeba musi utrzymać w ryzach kursanta.
 • Instruktor musi pamiętać, że jest nauczycielem a kursant uczniem –nie jest ważne, czy ktoś uczy na poziomie formalnym, per Pan czy per Pani, czy ma bardzo luźne relacje z kursantami – instruktor nauki jazdy MUSI stawiać granice nauczyciel – uczeń. Bez niej jazdy mogą być bardzo miłe, ale pogorszy się jakość nauczania – a ostatecznie właśnie o nauczanie chodzi
 • Kultura osobista jest banalna ale ważna, a coraz częściej jej nam brakuje. Nie muszę chyba tłumaczyć o co tu chodzi. Dodam od siebie, że zatrudniałem kiedyś takiego instruktora: Pasjonat, z dobrym podejściem do przepisów i BRD naprawdę dobry instruktor. Ale musiałem się z nim pożegnać (i to szybko) ze względu na karygodną kulturę osobistą, której pozwolę sobie nie opisywać dla mojego dobra 😉 
 • Samodzielność – ostatnia wymieniona przeze mnie cecha. Instruktor musi być samodzielny. To on decyduje o przebiegu zajęć, o stosunkach panujących w pojeździe, musi myśleć “za dwóch” w aucie. Bez odpowiedniej dozy samodzielności będzie mu ciężko i niebezpiecznie w pracy.

Instruktor nauki jazdy a podejście do kursanta?

Wiele osób myśli, że instruktor musi być zawsze spokojny, wyluzowany, nie może krzyczeć – sam przecież napisałem, że ma być cierpliwy.

 

Prawda jest zgoła inna. Bardziej banalna.


Instruktor nauki jazdy powinien być “elastyczny”, ponieważ do niektórych kursantów należy podchodzić bardzo spokojnie, a na innych (szczególnie tych na wyższe kategorie) czasami trzeba po prostu “ryknąć”, aby zrozumieli pewne rzeczy.

Czy potrzebny jest kurs na instruktora nauki jazdy?

Tak, aby zostać instruktorem nauki jazdy trzeba zrobić kurs i zdać egzamin państwowy.
Starając się o zdobycie uprawnień należy spełnić następujące warunki:

 • Posiadać prawo jazdy kategorii B przez okres minimum 2 lat
 • Uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy jako instruktor.
 • niekaralność przeciwko przepisom ruchu drogowego

 

Warunki kursu są określone przepisami: kurs ma  obejmować minimum 130 godzin zajęć teoretycznych oraz minimum 85 godzin zajęć praktycznych

Ile kosztuje kurs na instruktora prawa jazdy?

Cena kursu na instruktora na prawo jazdy zależy od regionu oraz OSK, który owe szkolenie prowadzi.

 

Obecnie(16.02.2021) ceny oscylują między 3000 a 4000 złotych.

 

Przy czym nie będę sobą jeżeli nie dodam do tego paru słów.
CENA TO NIE WSZYSTKO. Kurs na prawo jazdy powinna wyróżniać jakość – tak, abyśmy mogli, po jego zakończeniu, samodzielnie wykonywać zawód. Nie ma co na nim oszczędzać. Lepiej poszukać ośrodka, który bardzo dobrze podejdzie do tematu nauki i da z siebie wszystko aby nauczyć Cię wszystkiego co trzeba.

Nie wybierajmy kursów, które przygotowują tylko i wyłącznie do zdania egzaminu – wałkowania pytań i przejazd po znanej trasie. 


Czy to pomoże nam zdać egzamin? Trochę tak.

Czy przygotuje nas do pracy? Ani trochę.

 

Tam gdzie najtaniej, nie zawsze najlepiej. Nawet jeżeli zdamy egzaminy nie oznacza to, że nasza wiedza i umiejętności w tym zakresie będą odpowiednie. Najczęściej czas i praktyka “na własną rękę” mają potem największe znaczenie. . 

Czy instruktor nauki jazdy prowadzi też szkolenia teoretyczne?

Formalnie instruktor nauki jazdy może również prowadzić szkolenia teoretyczne. W praktyce w dzisiejszych czasach dobry wykładowca to złoto. 90% instruktorów pozostaje na nauce na zajęciach praktycznych. Mimo, że mogą prowadzić zajęcia to mała część z nich decyduje się na to. Czemu? Szczerze nie wiem. Ja osobiście uwielbiam wykładać, daje mi to niesamowitą energię i radość z nauczania. Jednak znaczna część woli pracę 1 na 1 i nikogo za to winić nie można 😉 (albo można za słabe przygotowanie do prowadzenia teorii?) 

Podsumowanie

Reasumując uważam, że sam nie jestem idealnym instruktorem nauki jazdy. Podejrzewam, że nie da się być ideałem, który podpasuje każdemu kursantowi (i pracodawcy). Warto jednak mieć na uwadze wspomniane przeze mnie rzeczy – zarówno przy wyborze / ocenie swojego obecnego instruktora jak i podczas zastanawiania się: “czy jest to praca dla mnie?”

 

A jaki powinien być instruktor według Ciebie? Jestem ciekaw Waszego zdania, dlatego zapraszam do komentowania.