Jeżeli wpadłeś na naszego bloga to zapewne interesuje Cie zrobienie kursu na prawo jazdy na ciężarówkę (inaczej raczej byś tego nie czytał 😉 ) W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie przebiegu takiego kursu, cen oraz dodatkowych (i często obowiązkowych) szkoleniach dla kierowców transportu drogowego.
Szkolenie na prawo jazdy kat C.
O tym. jak wygląda szkolenie teoretyczne na prawo jazdy pisałem w TUTAJ. Wspomnę jednak, że jest nie zawsze musimy uczestniczyć w takim kursie, o czym mówiłem w artykule wspomnianym wyżej.
Jak wygląda szkolenie praktyczne na prawo jazdy kategorii C?
Godzin mamy 30 (pełnych, a nie lekcyjnych po 45 minut), podczas których czeka nas:
- Powtórka przepisów, które powinniśmy znać ale praktyka robi swoje ;).
- Poznanie obsługi ciężarówki, która częściowo jest taka sama jak na osobówki a częściowo całkowicie inna.
- Technika jazdy pojazdem ciężarowym.
W praktyce musimy się przestawić i przestać “jeździć jak osobówką.” Kurs z jednej strony obejmuje przekazanie wiedzy i umiejętności, jak powinniśmy kierować pojazdem ciężarowym, a z drugiej strony ciągła walka, by przestawić się na jazdę ciężarówką.
Ogólnie kurs nie powinien sprawiać nam problemów. Przecież przepisy są te same – jeździmy tylko i wyłącznie większym pojazdem. Z grubsza tak właśnie jest. Niestety momentami ciężko walczy się z przyzwyczajeniami, gdy ktoś dzień w dzień jeździ “zwykłym autem.” Ale nie odstraszam (i jak mówi banał) – dla chcącego nic trudnego.
Dla kogo szkolenie na prawo jazdy kat C?
Jeżeli zastanawiacie się, dla kogo jest szkolenie na prawo jazdy kategorii C, to tutaj schemat jest prosty. Aby móc ubiegać się o prawo jazdy kat. C musimy:
- Mieć ukończone 21 lat (ale kurs możemy zacząć na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku).
- Mieć prawo jazdy kat. B.
- Uzyskać orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem ciężarowym od Lekarza Medycyny Pracy i od Psychologa Transportu (dwa osobne!).
Wyjątek od wyżej wymienionych reguł stanowi sytuacja, gdy mamy 18 lat. Wtedy musimy przed kursem na prawo jazdy ukończyć kurs; Kwalifikacji Wstępnej – o którym napiszę później.
Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat C?
Jeżeli chodzi o koszta to posłużę się cytatem z mojego innego wpisu ( do zapoznania się z którym serdecznie zachęcam – LINK)
Prawo jazdy kategorii C:
- Badanie lekarskie: 200 zł
- Badanie psychologiczne: 150 zł
- Zdjęcie: 30 zł
- Kurs: 2490 zł
- Egzamin teoretyczny: 30 zł
- Egzamin praktyczny: 200 zł
- Wydanie prawa jazdy: 100 zł 50 gr
- Łącznie: 3200 zł 50 gr
Ale Uwaga! Wyżej przedstawiony cennik jest aktualny na dzień: 05.11.2020. Do czasu, w którym czytasz ten artykuł zarówno ceny kursów jak i badań czy egzaminów mogą się zmienić (nikt nie wie czy nowy dzień nie przyniesie nam nowej ustawy o zmianie cen 😉 )
Ile trwa kurs na prawo jazdy kat C?
Bardzo nie lubię odpowiadać na takie pytania, bo nic nie jest tu stałe. Zazwyczaj Kurs prawa jazdy kat. C trwa 2-3 miesiące. Może się rozciągnąć dłużej. Wystarczy, że ktoś może jeździć tylko w soboty od 15 i czwartki od 18. Wtedy czas trwania szkolenia wydłuży się automatycznie.
Zdarza się, że ktoś potrzebuje zrobić kurs szybciej. Możemy wówczas zrezygnować ze szkolenia teoretycznego – wtedy (przynajmniej u mnie w ośrodku) zazwyczaj skoczymy go miesiąc wcześniej.
Praktykę również można skondensować do 3-4 tygodni nauki. Kurs ekspresowy na prawo jazdy kategorii C jest jednak nieco droższy.
Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy kat. C
No dobrze, dotarliśmy do punktu o którym mało kto wie. Na dzień dzisiejszy (15.02.2021) jak zrobimy prawo jazdy kategorii C to tak na dobrą sprawę, możemy sobie kupić ciężarówke i jeździć nią sobie z rodziną na przejażdżki.
NIE MOŻEMY za to pracować jako kierowca transportu drogowego, co najczęściej ludzi interesuje.
Aby móc pracować jako kierowca kat. C lub C+E musimy sobie zdobyć tak zwany kod95. Musimy więc mieć ukończony Kurs Kwalifikacji Wstępnej lub Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej.
Co to są za kursy?
Kurs Kwalifikacji Wstępnej lub Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej to kursy zawodowe przygotowujące do zawodu kierowcy. W praktyce to kolejny kurs i 130 godzin nauki teoretycznej i kolejne 10h nauki praktycznej w Przypadku Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej. A w przypadku kwalifikacji Wstępnej 260 godzin nauki teoretycznej i 20h nauki praktycznej. Na takim kursie nacisk kładzie się na przygotowanie do zawodu – czyli technika kierowania pojazdem, mocowania ładunków, konkretne przepisy, czas pracy itp…
Dla kogo kurs kwalifikacji wstępnej, a dla kogo przyspieszonej?
- Kwalifikacja wstępna jest dla osób które nie ukończyły jeszcze 21 lat i kosztuje około 5000 złotych.
- Kwalifikacja wstępna przyśpieszona jest dla osób które ukończyły 21 lat i kosztuje około 2500 złotych.
Podsumowanie
Jeżeli więc chcemy zostać kierowcą zawodowym musimy się liczyć z kosztem około 5500 złotych. W przypadku jednak, gdy np. pracujemy w Straży Pożarnej, czy w Wojsku, czy na różnych “wyłączeniach” z przepisów to cena ta jest bliższa 3000 złotym.